Omlouváme se za delší objednací doby! Tel. 583 211 542
Jsme centrem k provádění screeningových koloskopií!
Telefonicky na čísle 583 211 542 (7:00 až 15:00) - nutno volat někdy opakovaně, sestřičky mají i jinou práci a z recepce odbíhají.
Na gastroskopii musí být pacient minimálně 6 hodin nalačno, tedy večer před výkonem může zvykle povečeřet. Do půlnoci možno pít. Ranní léky (po domluvě s lékařem) možno zapít douškem tekutin nebo je lépe léky užít až po provedené gastroskopii. Pokud máte cukrovku, vysoký krevní tlak, srdeční slabost, pokud užíváte léky na ředění krve či antibiotika, tak se poraďte o přípravě k vyšetření s lékařem.
Na přípravě ke koloskopii velmi záleží. Kvalitně provedená koloskopie je jen taková, kdy je střevo dobře připraveno a očištěno. Je nutné dodržovat dietu před koloskopií a také vypít doporučené množství vyprazdňovacích tekutin. Bez dobré přípravy střeva se koloskopie provést nedá. Nyní existuje několik různých vyprazdňovacích roztoků a je na pacientovi, který roztok bude preferovat. Obecně ale platí, že nelze tlusté střevo na koloskopii dobře připravit, aniž by pacient den před vyšetřením nevypil alespoň 3.5 – 4 litry tekutin! Je doporučována spíše tzv. "dělená" příprava - tedy část vyprazdňovacího roztoku vypít den před vyšetřením. Druhou část vypít ráno v den vyšetření. Zde jsou podrobné informace ke správné přípravě na koloskopii
Můžete postupovat i dle oficiálního doporučení České gastroenterologické společnosti:
https://www.cgs-cls.cz/wp-content/uploads/2019/01/priprava-koloskopie-2019_cgs_04.pdf
Před vyšetřením je nutné podepsat informovaný souhlas GASTROSKOPIÍ nebo s KOLOSKOPIÍ
Koloskopické vyšetření není vyšetření příjemné. Většina pacientů může cítit tlakové potíže až bolesti nejčastěji v podbříšku a pod pupkem. U většiny pacientů je ale tlak či bolest snesitelná a vyšetření zvládnou bez injekce či anestezie. Na našem pracovišti je možno podat injekci, která bolest omezuje, pacienta zklidňuje a vede k významně lepší toleranci vyšetření. Množství léku podaného při injekci je individuální, u každého pacienta jiné a během výkonu je možno další léky přidávat. Před výkonem Vám zdravotní sestra zavede tzv. flexilu (žilní přístup) a první injekce se podává většinou už před výkonem (sedativum, analgetikum). Na konci vyšetření zpravidla podáváme další injekci, která účinek injekcí pro bolesti a na zklidnění zruší (tzv. antidotum), tak aby byl pacient schopen bez problémů odejít domů (doprovod je ale nutný). Podání injekce/injekcí je zpoplatněno!
Koloskopie trvá zpravidla 20-30 minut, pokud je ale průběh tlustého střeva modifikovaný (např. pacient po operaci břicha) nebo pacient špatně připravený, tak může koloskopie trval i 45 minut. Gastroskopie je výkon kratší, vlastní výkon trvá většinou 5-10 minut (i s odběrem vzorků, biopsie atd).
Dá se gastroskopie udělat rychle? Ano, dá. Ale u gastroskopie jde především o pečlivé prohlédnutí horního zažívacího traktu. Proto se nyní spíše doporučuje dobu gastroskopie mírně prodloužit a precizně vyšetřit všechny části horního zažívacího traktu. Není cílem udělat gastroskopii za 60 sekund ale udělat ji pořádně.
Pacient má k dispozici maximální soukromí. Pacientům je k dispozici zamykatelná šatna. Zde si pacient odloží svrchní část oblečení, případně se převlékne do jednorázových "šortek" (ke koloskopii) a připraví k samotnému výkonu. Pacientům je k dispozici i WC s bidetem, které se šatnou přímo sousedí. Není narušeno soukromí a diskrétnost. Výkon se provádí na zákrokovém sálku s klimatizací a vzduchotechnikou, při výkonu je na sálku jen lékař a jedna zdravotní sestra. Samozřejmostí jsou jednorázové pomůcky.
Na ultrazvuk by měl být pacient minimálně 6 hodin nalačno, tedy večer před výkonem může zvykle povečeřet. Do půlnoci možno pít. Ranní léky (po domluvě s lékařem) možno zapít douškem tekutin nebo je lépe léky užít až po provedeném ultrazvuku. Pokud máte cukrovku, poraďte se o přípravě k vyšetření lékařem.
Toto vyšetření u nás běžně provádíme (ze stolice nebo z biopsie při gastroskopii) – nicméně o jeho vhodnosti a o typu vyšetření je nejlepší se poradit s lékařem. Vyšetření Helicobactera z krve není pro širší použití vhodné. Helicobacter je zjistitelný u asi třetiny (25-45%) populace a to, že pacient má Helicobactera prokázaného ještě neznamená, že se musí léčit.